English  Printervenlig
Ved brug af Hjælpemiddelbasen accepteres cookies til statistik og funktionalitet. Ok, fjern denne besked eller læs om brug af cookies og muligheder for at afvise cookies.

Du er her: Forside | Klassifikation | personlig mobilitet og transport | Ganghjælpemidler, som håndteres med begge arme | Gangstole | Gangstole uden styr | Birillo gå-/siddestol

Birillo gå-/siddestol

Birillo gå-/siddestol
Birillo er en gå-/siddestol, der er udviklet med henblik på at give børn fra 2-8 år mulighed for, at bevæge sig i siddende stilling. Findes i 4 udgaver. Der kan desuden bestilles bordplade af plexiglas samt nakkestøtte til alle 4 str.

Klassificering 12 06 09 - 05
Gangstole uden styr


Produktserien indeholder 4 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 4 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 4
Egenskab/HMI-nr.29440294412944229443
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
JAJAJAJA
Indendørs brugJAJAJAJA
Udendørs brugNEJNEJNEJNEJ
BryststøtteNEJNEJNEJNEJ
RygstøtteNEJNEJNEJNEJ
Sædehøjde, min. (cm)17192021
Sædehøjde, max. (cm)25283238
Udvendig bredde, max. (cm)59647277
Udvendig længde, max. (cm)48495758
Vægt (kg)8101112
Brugervægt, max. (kg)30405060
UnderarmsstøtteNEJNEJNEJNEJ




Nyeste hjælpemidler
Grillo stå og gangstativ
Bjørn Nielsen Rehab & Hospitalsartikler A/S
Grillo stå og gangstativ
Birillo gå-/ siddestol
Bjørn Nielsen Rehab & Hospitalsartikler A/S
Birillo gå-/siddestol
Pacer Gait Trainer
Bjørn Nielsen Rehab & Hospitalsartikler A/S
Pacer Gait Trainer