Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Socialstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Socialstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.


Eclips er en typisk let aluminium kørestol med fast ryg og forstærket kryds. Udstyret med Quickrelease baghjul til hurtig transport og foldbare og aftagelige armlæn. Muligt at justere til forskellige sædehøjder og sædebredder for at tilpasse denne stol til egne ønsker.

Klassificering
12 22 03 08 - Manuelle kørestole, sideværts sammenklappelige



Produktserien indeholder 7 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 7 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 7
Egenskab/HMI-nr.125841125842125843125844125845125846125847
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædebredde indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædedybde indstilleligJAJANEJJAJAJAJA
Sædevinkel indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Balancepunkt indstilleligtNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Hængekøje sæde info
I modsætning til fast sæde
JAJAJAJAJAJAJA
Fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænsvinkel indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænshøjde indstilleligJAJAJAJAJAJAJA
SkubbehåndtagJAJAJAJAJAJAJA
Indstillelige skubbehåndtagNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
ForhjulsdrevenNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Drivhjul, quick releaseJAJAJAJAJAJAJA
Beregnet til fastspænding i bilJAJAJAJAJAJAJA
Hjælpemotor kan eftermonteresJAJAJAJAJAJAJA
Brugervægt, max. (kg)130130130130130130130
Sædebredde, min. (cm)39424446485055
Sædebredde, max. (cm)39424446485055
Sædedybde, min. (cm)42424242424242
Sædedybde, max. (cm)46464646464646
Sædehøjde, min. (cm)43434343434343
Sædehøjde, max. (cm)53535353535353
Ryglænshøjde, min. (cm)40404040404040
Ryglænshøjde, max. (cm)46464646464646
Total bredde (cm)59626466687075
Total længde (cm)104104104104104104104
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
14,514,51515,815,815,916