Kravspecifikation - Kurve og tasker til rollatorer og gangbukke - Trin 1 af 3
Dette værktøj hjælper dig til at udarbejde en kravspecifikation til en valgt produkttype.
Produkttype
12 07 24 04 - Kurve og tasker til rollatorer og gangbukke.
Kurve og tasker, som monteres på rollatorer eller gangbukke til transport af fx indkøb. Dog kun produkter, som er beregnet til brug sammen med flere forskellige produktserier.
Kravspecifikations type
Hvilken type kravspecifikation har du brug for?
Vejledning
Du skal vælge type 1, hvis du har brug for en kravspecifikation, som skal bruges til at vælge ét produkt til én person. Du vil få mulighed for at præcisere krav til produktmål, som passer specifikt til den person, der skal anvende produktet, hvilket fx kan afhænge af personens højde, vægt, skridtlængde m.v.
Du skal vælge type 2, hvis du har brug for at lave en kravspecifikation til en indkøbsaftale, hvor aftalen skal omfatte et sortiment fx produkter med fælles grundlæggende egenskaber i forskellige størrelser, således at sortimentet kan imødekomme behovene for den målgruppe, der skal købes ind til.