Batteri til el-køretøj

27-09-2021 af Pia Lykkegaard

Hej
En borger der tidligere er bevilget et el-køretøj efter SEL § 112 henvender sig nu for at søge om en udskiftning af batteriet.
Mit spørgsmål: Er udskiftning af batteri en del af driften/vedligeholdelsen så borger selv skal købe et nyt batteri, eller er det kommunens opgave?
Venlig hilsen
Pia Lykkegaard

Skriv/besvar indlæg


Log ind for at skrive eller besvare indlæg. Tilmeld dig idé- og debatforum, hvis ikke du har en adgangskode.

Relaterede produktgrupper
Eldrevne kørestole med manuel direkte styring

Emner
Servicelovens § 112 - Hjælpemidler