Immedia In2Sheet inkontinensstykke med satin, stiklagen



Immedia In2Sheet er et inkontinens glidestykke med lav friktion på undersiden. Det placeres ovenpå et bomuldslagen, med satin lavfriktionssiden nedad. Dette reducerer friktion fra side til side, og er derfor anvendelig til inkontinente brugere med lettere funktionsnedsættelse.

Klassificering
12 31 03 21 - Større glide- og vendeprodukter, manuelt betjente



Produktserien indeholder 4 produkter, heraf 2 udgåede. Nedenstående produkt opfylder de anvendte søgekriterier.
Klik på vis alle produkter i serien for at se alle produkter tilhørende produktserien.

KombiGlid - bomuld

Produktet er udgået fra Etac A/S 08-02-2006


HMI-nr.
36574
Varenr.
IM 12881

Registreringsdato
18-03-2004
Sidst opdateret
07-02-2025

Mål
Længde
180
cm
Angiver produktets mål på længste led.
Bredde
85
cm
Angiver produktets mål på korteste led.

Pris uden moms
716,00 kr.
Pris med moms
895,00 kr.

Prøvningsoplysninger
Ingen prøvningsoplysninger
Forhandleren har ikke dokumenteret, at produktet er prøvet efter en relevant standard. Eksempler på relevante standarder for denne type produkt

EU produktsikkerhedslovgivning 
Ingen oplysning om EU produktsikkerhedslovgivning 
Forhandleren har ikke anført oplysninger om produktets EU produktsikkerhedslovgivning. Læs mere om hvad dette betyder

Andre specifikationer
absorberende underlag, velegnet til forflytning af inkontinens patienter. Underlaget har håndtag, flapper og et glat område på bagsiden. Hvilket skaber lav friktion, som gør vending og forflytning af en liggende patient meget lettere. Flapperne sikrer fastgørelse af underlaget efter endt forflytning. Vaskes ved max. 90 og tørres ved max. 70.