Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Social- og Boligstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Social- og Boligstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.
Bukseble, ABENA Abri-Flex
Produktserien med tilhørende produkter er udgået fra Abena A/S 09-06-2023
Abri-Flex er vores førsteklasses serie af moderne buksebleer, der kan anvendes som normalt undertøj ved moderat til svær inkontinens. De diskrete buksebleer er lavet af åndbart og blødt materiale, der hjælper med at holde huden sund og giver den aktive bruger en sikker og behagelig pasform.
Klassificering
09 30 24 04 - Engangsbuksebleer til voksne, svær urininkontinens
Dokumenter
Produktserien indeholder 4 produkter, heraf 4 udgåede.
Tekniske data opsummeret
Tekniske data vedrørende produkt 1 til 4 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.Produkt 1 - 4 | ||||
---|---|---|---|---|
Egenskab/HMI-nr. | 107783 udgået | 100074 udgået | 100073 udgået | 107780 udgået |
Vådindikator | JA | JA | JA | JA |
Specielt beregnet til mænd | NEJ | NEJ | NEJ | NEJ |
Specielt beregnet til kvinder | NEJ | NEJ | NEJ | NEJ |
Unisex | JA | JA | JA | JA |
Specielt udformet til at rumme afføring | JA | JA | JA | JA |
Sugeevne iht. ISO 11948-1 (Rothwell) (ml) Sugeevne ved nedsænkning i vand. Sugeevne ved brug er mindre. | 1900 | 2400 | 2400 | 1900 |
Hoftemål, min. (cm) Brugerens hoftemål | 100 | 100 | 80 | 130 |
Hoftemål, max. (cm) Passer til bruger med hoftemål (omkreds) på max. | 140 | 140 | 110 | 170 |