Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Socialstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Socialstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.

XXL Rehab Eclipse kørestol

XXL Rehab Eclipse kørestol
Stærk og funktionel kørestol specielt udviklet til bariatriske brugere op til 270 kg. Kan forstærkes op til 450 kg.
Er opbygget med en ultrastærk stålramme, som giver maksimal styrke, stivhed og lang holdbarhed. De fremskudte forhjul har anti-tip funktion, og gør det muligt for brugeren at komme ind og ud af kørestolen uden risiko for at vælte.

Klassificering
12 22 03 09 - Manuelle kørestole med fast ramme



Produktserien indeholder 10 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 10 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 10
Egenskab/HMI-nr.102184731287312973130731317313273133731347313573136
Antal hjul4444444444
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædebredde indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Sædedybde indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Sædevinkel indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Balancepunkt indstilleligtJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Hængekøje sæde info
I modsætning til fast sæde
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
JAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Ryglænsvinkel indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Ryglænshøjde indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
SkubbehåndtagJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Indstillelige skubbehåndtagNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
ForhjulsdrevenNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Drivhjul, quick releaseJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Beregnet til fastspænding i bilJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Brugervægt, max. (kg)270270270270270270270270270270
Sædebredde, min. (cm)505055616672768292112
Sædebredde, max. (cm)1025055616672768292112
Sædedybde, min. (cm)41414141414141414141
Sædedybde, max. (cm)56565656565656565656
Sædehøjde, min. (cm)36363636363636363636
Sædehøjde, max. (cm)51515151515151515151
Ryglænshøjde, min. (cm)65656565656565656565
Ryglænshøjde, max. (cm)75757575757575757575
Total bredde (cm)68687279849095100110130
Total længde (cm)87878787878787878787
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
30303030303030303030