Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Socialstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Socialstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.


Fjerlet, skræddersyet aktiv kørestol med fast ramme til den rutinerede bruger. ADL W5 Super Light har tyndere rammerør for en lettere kørestol og et mere let og elegant udseende. Max brugervægt 80kg
Ekstrem høj stabilitet og lav nettovægt. Den anodiserede ramme er korrosionsbestandig, slag- og ridsefast. Forskellige basismodeller at vælge mellem.

Klassificering
12 22 03 14 - Manuelle kørestole med fast ramme, efter mål



Produktserien indeholder 5 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 5 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 5
Egenskab/HMI-nr.8546185447854488544985450
Antal hjul44444
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
NEJNEJNEJNEJNEJ
Sædevinkel indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJ
Balancepunkt indstilleligtNEJNEJNEJNEJNEJ
Fås med fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
JAJAJAJAJA
Ryglænsvinkel indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænshøjde indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJ
SkubbehåndtagJAJAJAJAJA
ForhjulsdrevenNEJNEJNEJNEJNEJ
Beregnet til fastspænding i bilNEJNEJNEJNEJNEJ
Brugervægt, max. (kg)8080808080
Sædehøjde, min. (cm)3030303030
Sædehøjde, max. (cm)3232323232
Ryglænshøjde, min. (cm)2525252525
Ryglænshøjde, max. (cm)5050505050
Total bredde (cm)5551535557
Total længde (cm)73,57373,573,573,5
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
66666
Sædebredde, min. (cm)2036384042
Sædebredde, max. (cm)6036384042
Sædedybde, min. (cm)2525252525
Sædedybde, max. (cm)5050505050