Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Socialstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Socialstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.


Zenit er en foldbar kørestol i kulfiber med udseende af en fastrammekørestol. Foldesystemet er fleksibelt og let håndterbart og gør at Zenit kan foldes sammen med én hånd i et hurtigt greb.

Klassificering
12 22 03 11 - Manuelle kørestole, sideværts sammenklappelige, standardmål

Dokumenter


Produktserien indeholder 8 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 8 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 8
Egenskab/HMI-nr.110491110495110496110499110502110505110508110511
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
JAJAJAJAJAJAJAJA
Sædevinkel indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Balancepunkt indstilleligtJAJAJAJAJAJAJAJA
Fås med fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænsvinkel indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJA
Ryglænshøjde indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJA
SkubbehåndtagJAJAJAJAJAJAJAJA
ForhjulsdrevenNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Beregnet til fastspænding i bilNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Brugervægt, max. (kg)100100100100100100100100
Sædehøjde, min. (cm)3737373737373737
Sædehøjde, max. (cm)5050505050505050
Ryglænshøjde, min. (cm)2525252525252525
Ryglænshøjde, max. (cm)5050505050505050
Total bredde (cm)4952555861646772
Total længde (cm)72728084889296100
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
8,98,98,98,98,98,98,98,9
Sædebredde (cm)3234363840424446
Sædedybde (cm)3636363636363636
Sædedybde kan forøges til (cm)5050505050505050