Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Socialstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Socialstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.

Dolphin kørestol med ledsagerbremse



Mobilex Dolphin letvægtskørestol har en sølvfarvet aluminiumsramme. Sædedybden kan justeres fra 42-48 cm. Kørestolen er forsynet med tromlebremser som betjenes fra skubbehåndtagene. hvilket giver mulighed for at hjælperen kan bremse kørestolen under kørsel, f.eks ved kørsel ned af bakke. En standard kørestolspude medfølger.

Klassificering
12 22 03 08 - Manuelle kørestole, sideværts sammenklappelige



Produktserien indeholder 6 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 6 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 6
Egenskab/HMI-nr.121520121522121524121525121526121527
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
NEJNEJNEJNEJJAJA
Sædebredde indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædedybde indstilleligJAJAJAJAJAJA
Sædevinkel indstilleligJAJAJAJAJAJA
Balancepunkt indstilleligtNEJJAJAJAJAJA
Hængekøje sæde info
I modsætning til fast sæde
JAJAJAJAJAJA
Fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
NEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænsvinkel indstilleligNEJNEJNEJJANEJNEJ
Ryglænshøjde indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJJA
SkubbehåndtagJAJAJAJAJAJA
Indstillelige skubbehåndtagJAJAJAJAJAJA
ForhjulsdrevenNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Drivhjul, quick releaseJAJAJAJAJAJA
Beregnet til fastspænding i bilJAJAJAJANEJJA
Hjælpemotor kan eftermonteresJAJAJAJAJAJA
Brugervægt, max. (kg)150150150150200200
Sædebredde, min. (cm)404448515457
Sædebredde, max. (cm)404448515457
Sædedybde, min. (cm)424242424242
Sædedybde, max. (cm)464848484848
Sædehøjde, min. (cm)454545454545
Sædehøjde, max. (cm)52,552,552,552,552,552,5
Ryglænshøjde, min. (cm)393939393939
Ryglænshøjde, max. (cm)393939393939
Total bredde (cm)60,364,368,371,374,377,3
Total længde (cm)999999999999
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
16,7516,917,217,7519,422,64