Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Socialstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Socialstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.

Küschall Compact 2.0



Küschall Compact er en stiv krydsrammekørestol med optimale køreegenskaber. Compact foldes let selv for aktive brugere med nedsat muskelstyrke. Compact har lette, svingbare benstøtter. Stropryggen er vinkelindstillelig og kan klappes ned ved transport. Compact er fremstillet med unikke hydroforme rør i en let konstruktion. Stort tilbehørsprogram

Klassificering
12 22 03 08 - Manuelle kørestole, sideværts sammenklappelige



Produktserien indeholder 12 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 12 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 10
Egenskab/HMI-nr.123189123192123195123198123201123204123207123210123213123216
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædebredde indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædedybde indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædevinkel indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Balancepunkt indstilleligtJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Hængekøje sæde info
I modsætning til fast sæde
JAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænsvinkel indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Ryglænshøjde indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
SkubbehåndtagJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Indstillelige skubbehåndtagJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
ForhjulsdrevenNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Drivhjul, quick releaseJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Beregnet til fastspænding i bilJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Hjælpemotor kan eftermonteresJAJAJAJAJAJAJAJAJAJA
Brugervægt, max. (kg)130130130130130130130130130130
Sædebredde, min. (cm)28303234363840424446
Sædebredde, max. (cm)28303234363840424446
Sædedybde, min. (cm)32323232323232323232
Sædedybde, max. (cm)50505050505050505050
Sædehøjde, min. (cm)37373737373737373737
Sædehøjde, max. (cm)53535353535353535353
Ryglænshøjde, min. (cm)30303030303030303030
Ryglænshøjde, max. (cm)51515151515151515151
Total bredde (cm)44464850525456586062
Total længde (cm)120120120120120120120120120120
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
10,510,510,510,510,510,510,510,510,510,5

Produkt 11 - 12
Egenskab/HMI-nr.123219123222
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
NEJNEJ
Sædebredde indstilleligNEJNEJ
Sædedybde indstilleligNEJNEJ
Sædevinkel indstilleligJAJA
Balancepunkt indstilleligtJAJA
Hængekøje sæde info
I modsætning til fast sæde
JAJA
Fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
NEJNEJ
Ryglænsvinkel indstilleligJAJA
Ryglænshøjde indstilleligJAJA
SkubbehåndtagJAJA
Indstillelige skubbehåndtagJAJA
ForhjulsdrevenNEJNEJ
Drivhjul, quick releaseJAJA
Beregnet til fastspænding i bilJAJA
Hjælpemotor kan eftermonteresJAJA
Brugervægt, max. (kg)130130
Sædebredde, min. (cm)4850
Sædebredde, max. (cm)4850
Sædedybde, min. (cm)3232
Sædedybde, max. (cm)5050
Sædehøjde, min. (cm)3737
Sædehøjde, max. (cm)5353
Ryglænshøjde, min. (cm)3030
Ryglænshøjde, max. (cm)5151
Total bredde (cm)6466
Total længde (cm)120120
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
10,510,5