Hjælpemidler til at stabilisere kroppen

Herunder hører fx hofteseler, bælter og brystseler. Sikkerhedsseler til motorkøretøjer, se 12 12 09. Tilbehør til kørestoles siddeenhed, se 12 25.
Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Social- og Boligstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Social- og Boligstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.



Bodypoint Monoflex brystsele med centermonteret spænde

Bodypoint Monoflex brystsele med centermonteret spænde

Monoflex brystsele med centertræk fra Bodypoint er en dynamisk brystsele produceret i et blødt komfortabelt materiale, som giver en perfekt støtte til bryst- og maveregionen. Selen har centermonteret spænde.

Føj til huskeliste

Wolturnus A/S
Halkærvej 24B
9240 Nibe

Modul indsatspuder til Reden

Modul indsatspuder til Reden

Modul indsatspuden er opbygget af 3 moduler og kan sammenlignes med en sækkestol. De er formbare og tilpasser sig bruger og underlag. Meget velegnede til at skabe støtte og komfort både liggende og siddende. En oplagt mulig til personer med scoliose eller andre svære deformiteter. Bruges som indsatspuder i Reden.

Føj til huskeliste

Cobi Rehab
Silovej 16-18
2690 Karlslunde

Sikkerhedskappe til Bodypoint seler

Sikkerhedskappe til Bodypoint seler

Sikkerhedskappen sættes over autobæltespændet på Bodypoint seler, således at brugeren ikke uforvarent åbner selen. Autospændet på selerne kan nu kun åbnes med en blyant eller lignende af hjælper

Føj til huskeliste

Invacare A/S
Sdr. Ringvej 37
2605 Brøndby

Bodypoint PivotFit H-sele

Bodypoint PivotFit H-sele

Bodypoint PivotFit H-selen giver mulighed for en stabil positionering af kroppen, lettere vejrtrækning og hovedkontrol. PivotFit H-sele sikrer ligeledes en
bedre position af skulderne og leveres i et dynamisk dobbeltzone materiale, der tillader let bevægelse, og sikrer H-selen forbliver på plads. PivotFit H-sele leveres inklusiv monteringsbeslag

Føj til huskeliste

Invacare A/S
Sdr. Ringvej 37
2605 Brøndby

Bodypoint hoftebælte

Bodypoint hoftebælte

Bodypoint hoftebælte er et komfortabelt polstret 2-punkts bælte, der støtter op om en sikker og neutral siddestilling i en kørestol.
Bodypoint hoftebælte er fremstillet i strækbart neopren, er let at anvende og nemt at rengøre. Hoftebæltet kan vælges med autospænde(1 vejs træk) eller plastspænde(2 vejs træk).Hoftebæltet leveres med monteringsbeslag

Føj til huskeliste

Invacare A/S
Sdr. Ringvej 37
2605 Brøndby

LEJRELET Tube

LEJRELET Tube

LEJRELET Tube er en blød cylinder fyldt med trykaflastende brandhæmmende skumgranulat. Det gør tuben stabil, let at forme og en god tyngde, hvilket giver en beroligende effekt på mange brugere.
Betræk er anti-bakterielt og støvmide-tæt, vandtæt, åndbart, strækbart i 2 retninger og brandhæmmende. Kan desinficeres.

Føj til huskeliste

Direct Healthcare Group Danmark A/S
Stensmosevej 24C
2620 Albertslund

Bodypoint Evoflex bækkensele

Bodypoint Evoflex bækkensele

Evoflex bækkensele er udviklet til brugeren, som generes af almindelige bælter og seler. Monteres i hver side af kørestolen og har stropper i stift materiale, som holder selen i en opret position, når den er åben, så den ikke er i vejen ved forflytning, eller hvis selen ikke bruges. Materialet giver tæt tilpasning mod kroppen og ekstra stabilitet.

Føj til huskeliste

Wolturnus A/S
Halkærvej 24B
9240 Nibe

A/D - Surcon Flad lejringspude

A/D - Surcon Flad lejringspude

Lejringspude til støtte under ben ved sidelejring.

Føj til huskeliste

Surcon Care line ApS
Baunevej 7, Nim
8740 Brædstrup

Bodypoint seler til bad og vask

Bodypoint seler til bad og vask

Bodypoint badestolssele er produceret i et Aeromesh stof, som giver god komfort samtidig med, at det tørrer hurtigt. Kan bruges både til bryst, mave, lår eller ben. Den 2-delte fås i størrelserne M og L. Den hele fås i str. L og XL.

Føj til huskeliste

Wolturnus A/S
Halkærvej 24B
9240 Nibe

Anatomisk Hovedpude der former sig, trykaflastende mod sår og smerter

Anatomisk Hovedpude der former sig, trykaflastende mod sår og smerter

Formbar hovedpude i viskoelastisk SAFE ViscoPore skum, der trykfordeler og lindrer smerter i nakke, ryg og skuldre. Velegnet til rygleje og sideleje. Maskinvaskbar op til 95 grader og kan tørretumbles. Betræk tilkøbes separat.

Føj til huskeliste

TT SAFE Med ApS
Blytækkervej 10
8800 Viborg