
Patient bord
Højdejusterbart bord med batteridrift. 50 kg løft. Ø100 mm hjul med bremse. Kan tilpasses i størrelse og bordpladetype. Let betjening med fastmonteret knap.
Føj til huskelisteRehab-care.dk ApS
Avnvej 10
7400 Herning
Tlf. 69 15 30 00
info@rehab-care.dk
https://rehabcare.dk

Easy-Release Lågåbner
Lågåbner der fjerner trykket i et glas, med et lille tryk ovenpå. Den kan bruges selvom man ikke kan holde fast om den, da den skal ligge ovenpå og man så kan lægge sin hånd ovenpå for at pifte låget. Når trykket i glasset er fjernet kan det let skrues af.
Føj til huskelisteHandiGood ApS
Lilleringvej 14 B
8462 Harlev J
Tlf. 22 78 30 40
info@handigood.dk
https://www.handigood.dk

Helsejl
Helsejl anvendes til at løfte eller forflytte en person med funktions-nedsættelse på sygehuse, plejeboliger, genoptræningscentre, rideskoler og i det private.
Er egnet til personer der er ustabile i nakkeområdet. Helsejlet kan føres enten under armhulerne eller støtte kroppen totalt.
Rehab-care.dk ApS
Avnvej 10
7400 Herning
Tlf. 69 15 30 00
info@rehab-care.dk
https://rehabcare.dk

Halvsejl
Halvsejl anvendes både til at løfte eller forflytte en person med funktions-nedsættelse på sygehuse, plejeboliger, genoptræningscentre, rideskoler og i det private.
Er ideel til flytning mellem seng, kørestol og toiletstol. Sejlet er herudover også gulvrækkende for patienter med stabilt nakke- og skulderområde.
Rehab-care.dk ApS
Avnvej 10
7400 Herning
Tlf. 69 15 30 00
info@rehab-care.dk
https://rehabcare.dk

Ståsejl
Ståsejl kan kun anvendes med udgangspunkt i siddende stilling. Man skal være opmærksom på at et ståsejl kræver mere af patienten end eksempelvis et helsejl eller halvsejl. Sejlet er nemt at arbejde med, og er særdeles velegnet til toiletbesøg, forflytninger i stående stilling m. m.
Føj til huskelisteRehab-care.dk ApS
Avnvej 10
7400 Herning
Tlf. 69 15 30 00
info@rehab-care.dk
https://rehabcare.dk

Toiletsejl
Toiletsejl anvendes til at løfte eller forflytte en person med funktions-nedsættelse på sygehuse, plejeboliger og i det private.
Er ideel til forflytning mellem seng, kørestol og toilet. Sejlet er gulvrækkende for patienter med stabilt nakke- og skulderområde.
Rehab-care.dk ApS
Avnvej 10
7400 Herning
Tlf. 69 15 30 00
info@rehab-care.dk
https://rehabcare.dk

Systam Wing Viscoflex Air
Wing Viscoflex Air er en anatomisk formstøbt skum pude med memory-effekt og luftceller i kernen. Luftcellerne i kernen kan indstilles individuelt ved hjælp af medfølgende håndpumpe og giver mere eller mindre nedsynkning i puden. Puden sikrer en optimal trykreduktion og fordeler trykværdierne i sædeområdet.
Føj til huskelisteWolturnus A/S
Halkærvej 24B
9240 Nibe
Tlf. 96 71 71 70
ordre@wolturnus.dk
https://wolturnus.dk

MANULET Multi Grip
Glide- og forflytningshjælpemiddel. 11 skumhåndtag. Hjælper sengeliggende fra liggende til siddende stilling.
Føj til huskelisteDirect Healthcare Group Danmark A/S
Stensmosevej 24C
2620 Albertslund
Tlf. 70 22 43 41
info.dk@directhealthcaregroup.com
https://www.directhealthcaregroup.com/da/

Systam Wing Polyair
Wing Polyair består af enkelte luftceller og fås med en eller to kamre og i to forskellige højder. Puden indstilles individuelt ved hjælp af medfølgende håndpumpe med indbygget elektronisk måleenhed. Pudens specielle celleopbygning sikrer meget effektiv trykreduktion og fordeler trykværdierne i sædeområdet.
Føj til huskelisteWolturnus A/S
Halkærvej 24B
9240 Nibe
Tlf. 96 71 71 70
ordre@wolturnus.dk
https://wolturnus.dk

Systam Wing Viscoflex Plus
Wing Viscoflex Plus er fremstillet af viscoelastisk højkvalitetsskum og har en ergonomisk HR-skumkerne. Kernen sikrer en optimal nedsænkning af ischia og halebenet og sørger for at disse risikozoner bliver aflastet.
Puden sikrer en god trykfordeling, samt god aflastning af risikozoner, uden at brugeren mister stabilitet og komfort.
Wolturnus A/S
Halkærvej 24B
9240 Nibe
Tlf. 96 71 71 70
ordre@wolturnus.dk
https://wolturnus.dk
