Urinrender

Hjælpemidler til at lede urinen fra kroppen til fx et toilet.

Filtrér på detaljer

    
    
kr. 
Nulstil
Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Social- og Boligstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Social- og Boligstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.



Tislet

Tislet (udgået)

Tisletten består af et paprør med tilhørende servietter der gør det muligt for kvinder at urinere stående. Velegnet til kvinder med inkontinens, der med brug af Tisletten nemmere kan få tømt blæren helt. Kan også benyttes af mænd i kørestol, der med Tisletten som forlænger vil kunne urinere i et toilet ved at blive siddende på kanten af kørestole

Føj til huskeliste

Tislet

Forhandler er ophørt

Lady P tissetragt

Lady P tissetragt (udgået)

Lady P er en tissetragt, der gør det muligt at tisse både stående og liggende. Lady P er et meget praktisk, meget hygiejnisk og meget brugbart produkt. God til handicappede til at tage med på ture i det fri, så de kan stå op at tisse. Lady P kan bruges af både mænd og kvinder.

Føj til huskeliste

Else O Sygeplejerske og specialist i sexologisk rådgivning
Nordtoft 34
9000 Aalborg

Urinrender med forlængerrør

Urinrender med forlængerrør (udgået)

Shewee urinaltragt for kvinder. Kan urinere stående og ideel til kvinder med genitalt ødem eller rygsøjlelidelser
Tragt 20 cm
Forlængerrør 20 cm

Føj til huskeliste

Faktiskpraktisk.dk
Borgervej 37
9500 Hobro

Pibella Comfort (udgået)

Pibella er et simpelt produkt der gør det muligt og let for kvinder, at urinere på en måde der føles ren, intim og behagelig, selvom de er sengeliggende, kørestolsbruger eller hvor toilettet ikke er en mulighed.
Materialet er Polypropylen
100 gebrugelig
Miljøvenlig ved bortskaffelse
Materialet er allergitestet
CE-certificeret

Føj til huskeliste

Apodan A/S
Lyngsø Alle 3
2970 Hørsholm

ECP urintragt (udgået)

Til at styre urinstrålen. Tragten foldes til facon som et kræmmerhus og anbringes med et let tryk over urinlederens udløb, eller sættes over penis, så denne dækkes.

Føj til huskeliste

Hans Prom Olesen
Priorgade 7B, 2. tv.
4180 Sorø

Forhandler er ophørt

Stand-Up (udgået)

Engangspaprør til stående vandladning

Føj til huskeliste

Thy Pap
N.A. Christensensvej 35 B
7900 Nykøbing Mors