Forflytningsbælter fra Direct Healthcare Group Danmark A/S

Bælter der er beregnet til at støtte en person under forflytning. På bælterne er monteret et eller flere håndtag, som bruges i forbindelse med flytningen.

Filtrér på detaljer

kg
kr. 
Nulstil
Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Social- og Boligstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Social- og Boligstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.
3 produktserier.
ReTurnBelt

ReTurnBelt

Bæltet anvendes ved rejsning fra siddende til stående stilling, samt for støtte i stående position i forbindelse med anvendelse af ReTurn.

Føj til huskeliste

Direct Healthcare Group Danmark A/S
Stensmosevej 24C
2620 Albertslund

EasyBelt

EasyBelt

Anvendes som støtte og hjælp med rehabilitering, aktivering og forflytning. Fx til at rejse eller sætte sig, gåtræning, forflytninger til og fra kørestol. Har skridsikker inderside og regulerbart spænde. Kan sprittes af. Max brugervægt 170 kg. Findes med 5, 7, 9 og 11 håndtag.

Føj til huskeliste

Direct Healthcare Group Danmark A/S
Stensmosevej 24C
2620 Albertslund

FlexiBelt

FlexiBelt

Anvendes som støtte og hjælp ved rehabilitering, aktivering og forflytning. Kan bruges fx som hjælp til at rejse eller sætte sig, til gåtræning eller til forflytning til og fra kørestol. Har skridsikker inderside, er polstret og forsynet med et regulerbart spænde. Materialet er åndbart og skridsikkert. Findes med 7, 9, 11 og 13 håndtag.

Føj til huskeliste

Direct Healthcare Group Danmark A/S
Stensmosevej 24C
2620 Albertslund