SubReader er en platform der kan læse underteksterne højt på film og serier, for læsesvage personer. Platformen kan benyttes til de store streamingtjenester derhjemme, til de nyeste film i biografen eller til undervisningsfilm i skolen.

Klassificering
22 13 15 04 - Oplæsningsprogrammer og skærmlæsere uden skrivestøtte



Produktserien indeholder 3 produkter. Nedenstående produkt opfylder de anvendte søgekriterier.
Klik på vis alle produkter i serien for at se alle produkter tilhørende produktserien.

SubReader Plus


HMI-nr.
129698

Registreringsdato
16-06-2021
Sidst opdateret
20-03-2024

Egenskaber
Kan bruges på Android styresystem
JA
Kan bruges på iOS/OS X styresystem
JA
Kan bruges på Windows styresystem
JA
Kan benyttes med syntetisk stemme
JA
Kan benyttes med digitaliseret stemme
JA
Oplæsning under indtastning
JA
Skærmlæsnings funktioner
JA
Oplæsning af menuer, funktionsknapper m.m. til at understøtte navigationen på computerbaserede enheder.
Mulighed for highlightning af tekst
JA

Prøvningsoplysninger
Ingen prøvningsoplysninger
Forhandleren har ikke dokumenteret, at produktet er prøvet efter en relevant standard. Eksempler på relevante standarder for denne type produkt

EU produktsikkerhedslovgivning 
Ingen oplysning om EU produktsikkerhedslovgivning 
Forhandleren har ikke anført oplysninger om produktets EU produktsikkerhedslovgivning. Læs mere om hvad dette betyder

Andre specifikationer
SubReader Plus giver svagtlæsende elever mulighed for at få oplæst underteksterne på Netflix, Disney, Viaplay, HBO Nordic, Blockbuster og DR TV. Det koster 49 DKK/måneden at benytte SubReader derhjemme, men er gratis at benytte med DR TV.