LEJRELET Tube



LEJRELET Tube er en blød cylinder fyldt med trykaflastende brandhæmmende skumgranulat. Det gør tuben stabil, let at forme og en god tyngde, hvilket giver en beroligende effekt på mange brugere.
Betræk er anti-bakterielt og støvmide-tæt, vandtæt, åndbart, strækbart i 2 retninger og brandhæmmende. Kan desinficeres.

Klassificering
09 07 06 11 - Slangeformede lejringspuder


Videoklip


Produktserien indeholder 2 produkter. Nedenstående produkt opfylder de anvendte søgekriterier.
Klik på vis alle produkter i serien for at se alle produkter tilhørende produktserien.

LEJRELET Tube 250


HMI-nr.
71863
Varenr.
5000001

Registreringsdato
07-05-2012
Sidst opdateret
21-03-2025

Egenskaber
Fyld
Skum
(Fås med) betræk som kan maskinvaskes
NEJ
(Fås med) betræk som kan autoklaveres
NEJ
(Fås med) betræk som kan desinficeres
JA
Puden kan maskinvaskes
NEJ
Puden kan autoklaveres
NEJ
Puden kan tørretumbles
NEJ
Brandhæmmende
JA

Mål
Længde
250
cm

Prøvningsoplysninger
Ingen prøvningsoplysninger
Forhandleren har ikke dokumenteret, at produktet er prøvet efter en relevant standard. Eksempler på relevante standarder for denne type produkt

EU produktsikkerhedslovgivning 
Forhandlerens oplysninger om produktet i forhold til EUs produktsikkerhedslovgivning. Læs mere om hvad dette betyder
CE-mærket som medicinsk udstyr

Andre specifikationer
LEJRELET Tube 250 er en lang blød cylinder med bred anvendelighed, f.eks.: Støtte af hele kroppen i sidelejring Lejring i ca. 30 grader vinkel Trykaflastning for scapula og arme i rygleje Understøttelse af ben og aflastning af hæle Lejring af den motorisk