Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Social- og Boligstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Social- og Boligstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.
SittBelt, hoftesele
Anvendes til at fiksere bækkenet i den korrekte position, samt for at undgå skridning og dermed et unødigt højt tryk på haleben og sidebensknogler.
Klassificering
09 07 03 01 - Bælter uden skulderfiksering
Dokumenter
Produktserien indeholder 1 produkt.
Produktserien indholder desuden 4 udgåede produkter. Inkludér udgåede produkter.
Produkt 1 af 1
Y-sele / SittBelt med S725 lås, small
HMI-nr.
119378
Varenr.
3794
Registreringsdato
04-09-2019
Sidst opdateret
12-11-2024
Egenskaber
Beregnet til brug i vand
NEJ
4-punkts bespænding
JA
Sikret mod utilsigtet åbning
NEJ
Prøvningsoplysninger
Ingen prøvningsoplysninger 
Forhandleren har ikke dokumenteret, at produktet er prøvet efter en relevant standard. Eksempler på relevante standarder for denne type produkt
EU produktsikkerhedslovgivning 
Forhandlerens oplysninger om produktet i forhold til EUs produktsikkerhedslovgivning. Læs mere om hvad dette betyder
CE-mærket som medicinsk udstyr
Andre specifikationer
SittBelt Exklusiv 4-punkts sele med flytbare puder.
Materiale: Kunstlæder
Materiale: Kunstlæder