Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Socialstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Socialstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.

Enhåndsbetjent kørestol



Mobilex kørestol som ved hjælp af et hjulsystem kan køres frem med en arm. Bremsen er konstrueret, så den også kan betjenes fra den ene side og bremser på begge hjul. Sædedybden kan justeres fra 42-48 cm. Stolen fås i forskellige siddebredder. En standard kørestolspude medfølger som standard.

Klassificering
12 22 03 08 - Manuelle kørestole, sideværts sammenklappelige



Produktserien indeholder 8 produkter.

Tekniske data opsummeret

Tekniske data vedrørende produkt 1 til 8 i produktserien. Klik på et HMI-nr for at se alle detaljer vedrørende et enkelt produkt.

Produkt 1 - 8
Egenskab/HMI-nr.121354121355121358121359121361121363121365121367
Udviklet til børn info
Produkter til børn skal overholde særlige sikkerhedskrav, som fx fremgår af udvalgte standarder. Det er forhandleren af produktet som har anført, at produktet er udviklet til børn. Socialstyrelsen påtager sig intet ansvar i forhold til denne vurdering.
NEJNEJNEJNEJJANEJJAJA
Sædebredde indstilleligNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Sædedybde indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJA
Sædevinkel indstilleligJAJAJAJAJAJAJAJA
Balancepunkt indstilleligtJAJAJAJAJAJAJAJA
Hængekøje sæde info
I modsætning til fast sæde
JAJAJAJAJAJAJAJA
Fast sæde info
I modsætning til hængekøje sæde
NEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænsvinkel indstilleligNEJJANEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Ryglænshøjde indstilleligNEJNEJJANEJNEJNEJNEJJA
SkubbehåndtagJAJAJAJAJAJAJAJA
Indstillelige skubbehåndtagJAJAJAJAJAJAJAJA
ForhjulsdrevenNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJNEJ
Drivhjul, quick releaseJAJAJAJAJAJAJAJA
Beregnet til fastspænding i bilJAJAJAJAJAJAJAJA
Hjælpemotor kan eftermonteresJAJAJAJAJAJAJAJA
Brugervægt, max. (kg)150150150150150150150150
Sædebredde, min. (cm)4040444444485151
Sædebredde, max. (cm)4040444444485151
Sædedybde, min. (cm)4242424242424242
Sædedybde, max. (cm)4848484848484848
Sædehøjde, min. (cm)4545454545454545
Sædehøjde, max. (cm)5252,552,552,552,552,552,552,5
Ryglænshøjde, min. (cm)3939393939393939
Ryglænshøjde, max. (cm)3939393939393939
Total bredde (cm)606464,364,368,368,371,371,3
Total længde (cm)10199999999999999
Vægt (kg) info
Kørestolens vægt opgives inkl. hjul og benstøtter.
15,415,415,915,916,216,216,7516,75