Alle produktoplysninger er leveret af forhandlere. Social- og Boligstyrelsen har intet ansvar for hverken indhold, oprindelse, fejl og mangler eller nogen form for skade, der måtte følge af brug af oplysningerne. Social- og Boligstyrelsen har ikke bemyndigelse til at godkende produkter, og vurderer ikke produkternes kvalitet. Ok, fjern denne besked.
NightWatch EPI-Alarm
NightWatch er en Epilepsi alarm der bæres på overarmen af brugeren under søvnen. Den overvåger hjertefrekvens, bevægelse og kropsposition for at advare plejepersonalet om alvorlige natlige motoriske anfald. NightWatch er klinisk valideret og hjælper med at reducere anfaldsrelaterede risici som f.eks. skader, status epilepticus og SUDEP
Klassificering
22 29 06 01 - Anfaldsalarmer til personer med epilepsi
Dokumenter
Videoklip
Produktserien indeholder 1 produkt.
Produkt 1 af 1
Nightwatch
HMI-nr.
143051
Registreringsdato
16-01-2025
Sidst opdateret
21-01-2025
Egenskaber
Automatisk alarm ved lavt batteri
JA
Bærbar sensor
JA
Justering af følsomhed
NEJ
Justering af tid
NEJ
Programmerbar brugertilpasning
NEJ
Prøvningsoplysninger ![info](/img/i.svg)
At produktet er prøvet betyder ikke nødvendigvis, at det lever op til alle krav i standarden. Desuden er nogle produkter kun prøvet efter dele af standarden. Læs prøvningsrapporten for deltaljeret information. Se evt. også øvrige standarder som kan være relevante for denne produkttype.
Prøvet efter anden national eller international standard.
Prøvningssted: IQNET. Prøvningsdato: 29-11-2024
Vis prøvningsrapport for HMI-nr. 143051
Prøvningssted: IQNET. Prøvningsdato: 29-11-2024
EU produktsikkerhedslovgivning ![info](/img/i.svg)
Forhandlerens oplysninger om produktet i forhold til EUs produktsikkerhedslovgivning. Læs mere om hvad dette betyder
CE-mærket som medicinsk udstyr
Andre specifikationer
Justering af Følsomhed, tid og brugertilpasning sker automatisk ved brug.
Anbefales og er testet til personer som er 4 år og opefter. Er barnet yngre, skal man forvente flere falske alarmer.
Anbefales og er testet til personer som er 4 år og opefter. Er barnet yngre, skal man forvente flere falske alarmer.